Nowy Dwór Gdański to miasto, które od wieków funkcjonuje w cieniu dużo większych i bardziej znanych ośrodków, przede wszystkim Gdańska i Elbląga. To zaczyna się jednak zmieniać, również za sprawą turystyki. Miasto przyciąga coraz więcej odwiedzających, którzy zaglądają do niego np. w ramach jednodniowych wycieczek z Trójmiasta czy Elbląga.
Co warto wiedzieć o Nowym Dworze Gdańskim? Jego bardzo interesującej historii oraz współczesnej ofercie turystycznej bliżej przyglądamy się w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Położenie
Nowy Dwór Gdański to miasto położone w województwie pomorskim, pełniące funkcję siedziby powiatu nowodworskiego. Leży nad rzeką Tugą, w centralnej części Żuław Wiślanych. Odległość od Elbląga to zaledwie 25 kilometrów, a od Gdańska niecałe 40 kilometrów.
Nazwa miasta
Nowy Dwór Gdański to nazwa zakorzeniona w języku polskim, natomiast warto wiedzieć, że w przeszłości używane były także inne, niemieckojęzyczne nazwy:
- Tiegenhof – nawiązująca do rzeki Tugi, nad którą leży miasto.
- Weihershof – nawiązuje do podmokłych terenów otaczających miasto, charakterystycznych dla Żuław Wiślanych.
Dzieje miasta są zatem nierozerwalnie związane z trudną historią dwóch narodów: Polaków i Niemców.
Dawne dzieje Nowego Dworu Gdańskiego
Początki miasta sięgają okresu wczesnego średniowiecza, kiedy teren ten należał do księstwa pomorskiego. Po śmierci księcia Mściwoja II ziemie te stały się częścią Polski, ale w latach 1282–1466 były pod kontrolą Zakonu Krzyżackiego.
Po II pokoju toruńskim w 1466 roku Żuławy, wraz z Pomorzem Gdańskim, wróciły do Królestwa Polskiego w ramach Prus Królewskich. Tereny te zostały wydzierżawione rodzinie Falkenbergów, a później przechodziły z rąk do rąk, kolejne przez rody Loitzów, Wejherów, Jacobsenów i Gembickich.
Szczególną rolę w rozwoju Nowego Dworu i całego regionu odegrał Michael Loitz, który w 1548 roku przeniósł swoją siedzibę z Gdańska nad Tugę i założył dwór, który wkrótce przekształcono w zamek. Loitzowie sprowadzili również osadników z Niderlandów – mennonitów, którzy przyczynili się do osuszenia okolicznych terenów i zwiększenia ich rolniczego potencjału.
W XVII wieku, za sprawą działań Melchiora Wejhera, powstała nowa osada rzemieślnicza po przeciwnej stronie zamku. Zapoczątkowało to dynamiczny rozwój regionu, który jednak został zahamowany przez liczne wojny, w tym ze Szwecją. Żuławy, z uwagi na strategiczne położenie, były wielokrotnie niszczone i grabione.
Okres zaboru pruskiego i nadanie praw miejskich
Po I rozbiorze Polski w 1772 roku Żuławy weszły w skład Królestwa Prus, a Nowy Dwór stał się częścią tego państwa. Był to jednak stosunkowo dobry okres dla miejscowości, która w 1880 roku oficjalnie zyskała prawa miejskie, nadane jej przez cesarza Wilhelma I. To wydarzenie zapoczątkowało dynamiczny rozwój Nowego Dworu Gdańskiego.
Powstawały liczne zakłady przemysłowe, w tym browary, tkalnia lnu, wytwórnia tytoniu, garbarnia i cukrownia. Symbolem miasta stała się produkowana przez rodzinę Stobbe od 1776 roku słynna wódka jałowcowa Stobbes Machandel. W tym okresie miasto uzyskało również połączenie kolejowe z Berlinem i Królewcem.
Lata międzywojenne i II Wojna Światowa
Po I wojnie światowej, na mocy traktatu wersalskiego, Nowy Dwór Gdański został włączony do Wolnego Miasta Gdańska, stając się siedzibą powiatu Żuławy Wielkie i centrum administracyjnym regionu.
Rozwój miasta znów został brutalnie przerwany wraz z wybuchem II Wojny Światowej. W 1939 roku Nowy Dwór Gdański włączono w granice III Rzeszy. Z tym okresem wiąże się tragiczna historia. Otóż miejscową stację kolejki wąskotorowej wykorzystywano do transportowania więźniów do obozu koncentracyjnego w Sztutowie. Miasto było też miejscem pracy przymusowej.
Dzieje powojenne
Po wojnie, w 1945 roku, Nowy Dwór Gdański znalazł się w granicach Polski i zaczął być mozolnie odbudowywany – nie tylko po działaniach wojennych, ale też intencjonalnym zalaniu Żuław Wiślanych przez wycofujące się wojska niemieckie.
Osuszanie regionu zakończono dopiero w 1948 roku, co umożliwiło powrót do względnej normalności. W 1950 roku w Nowym Dworze Gdańskim otwarto pierwszy w Polsce dom kultury.
Po reformie administracyjnej w 1999 roku Nowy Dwór Gdański ponownie został stolicą powiatu nowodworskiego.
Zabytki, czyli co warto zobaczyć w Nowym Dworze Gdańskim?
Nowy Dwór Gdański nie jest oczywistym kierunkiem wycieczek, natomiast warto dać szansę tej miejscowości i odwiedzić ją przy pierwszej nadarzającej się okazji. W mieście znajduje się kilka wysokiej klasy zabytków, by wymienić tylko:
- Kościół Przemienienia Pańskiego – neogotycki kościół z 1851 roku jest jedną z najważniejszych świątyń w mieście.
- Spichrz nad Tugą z 1878 roku – charakterystyczny budynek nawiązujący do tradycji żuławskich spichlerzy.
- Zespół dawnego browaru z XIX wieku.
- Wieża ciśnień z 1909 roku, jedna z pierwszych w Europie budowli o konstrukcji żelbetowej.
- Most zwodzony z 1936 roku – stalowo-betonowa konstrukcja, będąca jednym z symboli Nowego Dworu Gdańskiego.
Żuławski Dom Kultury
Żuławski Dom Kultury, zbudowany w latach 1935-1937 jako kompleks kulturalno-rozrywkowy, do dziś pełni ważną rolę w życiu kulturalnym miasta. W obiekcie mieści się sala kinowo-teatralna, restauracja oraz przestrzeń bankietowa. Choć budynek ucierpiał podczas wojny, został odrestaurowany, a w 1998 roku wpisany na listę zabytków.
Jak dojechać?
Nowy Dwór Gdański jest położony niemal idealnie w połowie drogi między Gdańskiem a Elblągiem. Miasto jest dobrze skomunikowane z całym regionem dzięki drodze krajowej nr 7, która łączy Gdańsk z Krakowem, a także drodze wojewódzkiej nr 502, którą można dojechać aż na Mierzeję Wiślaną.
Ciekawostką jest fakt, że miasto leży na szlaku Żuławskiej Kolei Dojazdowej, co czyni je atrakcyjnym kierunkiem turystycznym w okresie letnim.
Nowy Dwór Gdański to miasto o bogatej i trudnej historii, ważnej zarówno dla Polaków, jak i dla Niemców. Nieprzypadkowo odwiedza je wielu turystów niemieckojęzycznych. Miasto spokojnie można zwiedzić w ciągu jednego intensywnego dnia, poznając jego zabytki, chłonąc atmosferę i kosztując specjałów kuchni żuławskiej (m.in. pieczonego jesiotra, raków, gęsiny, pierogów z gęsiną czy klopsów królewieckich).
Wycieczka do Nowego Dworu Gdańskiego to atrakcyjna propozycja dla osób, które np. spędzają długi weekend w Elblągu czy odwiedzają to miasto służbowo. Komfortowe warunki pobytu zapewnią Ci elbląskie apartamenty Piekarczyk, będące znakomitą bazą wypadową do zwiedzania całego regionu.
Dziennikarz Turystyka360.pl, pasjonat podróży ze szczególnym zamiłowaniem do odkrywania unikalnych, atrakcyjnych lokalizacji na terenie Polski.