Elbląg miał i wciąż ma potencjał do tego, aby być jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie miast w Polsce. Niestety, mocno utrudniły to działania wojenne, w wyniku których zniszczeniu uległa większa część historycznej zabudowy Elbląga. Od lat trwa mozolna odbudowa i renowacja tego, co udało się zachować, a co pamięta lata świetności miasta z okresu tzw. złotego wieku (okres późnego średniowiecza, XV i XVI wiek, przed wojnami szwedzkimi – z tego okresu pochodzi m.in. słynna legenda o Piekarczyku). Tutaj najlepszym przykładem będzie Stare Miasto w Elblągu. Spacerując jego ulicami wielu turystów nie ma świadomości burzliwej historii miasta, nie zdając sobie sprawy z tego, że gros staromiejskich budynków zostało wzniesionych w znacznie bliższym nam czasach.
Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu opracowanego przez zespół Apartamentów Piekarczyk, w którym przybliżamy najbardziej interesujące ciekawostki o Starym Mieście w Elblągu.
Retrowersja, czyli niczego nie udajemy
Odbudowa Starego Miasta w Elblągu, zniszczonego w około 90% w okresie II Wojny Światowej, trwa od lat 80. XX wieku. Prace te są prowadzone zgodnie z koncepcją retrowersji. Na czym to polega?
W zamyśle władz miasta odbudowane kamieniczki mają nawiązywać do dawnych stylów architektonicznych, ale nie stanowić wiernego odtworzenia zniszczonych budynków. Nie chodzi zatem o pełne przywrócenie dawnego wyglądu starówki, ale o stworzenie nowej tkanki miejskiej, która harmonijnie wpisuje się w klimat Starego Miasta, bez udawania i wprowadzania turystów w błąd, że oto podziwiają autentycznie średniowieczne budowle.
Jak Elbląg „pomógł” odbudować Warszawę
Można zadać pytanie: dlaczego obudowa Starego Miasta w Elblągu ruszyła tak późno? Po części odpowiedzią jest dość zaskakujący i mało znany fakt. Otóż cegły pochodzące z rozbiórki ruin elbląskiej starówki po wojnie zostały przewiezione do Warszawy na potrzeby odbudowy stolicy. Nie był to oczywiście jedyny taki przypadek w powojennej Polsce, natomiast w przypadku Elbląga decyzja z 1947 roku okazała się szczególnie dotkliwa w skutkach, opóźniając prace rekonstrukcyjne o kilkadziesiąt lat.
Raj dla archeologów
Elbląska starówka jest jednym z największych w Europie miejsc objętych kompleksowymi badaniami archeologicznymi. Liczne prowadzone tu wykopaliska pozwoliły zrekonstruować codzienne życie dawnych elblążan.
W czasie prac archeologicznych odkryto setki tysięcy eksponatów, takich jak instrumenty muzyczne, średniowieczne talerze mauretańskie, zabawki czy tabliczki woskowe. Te znaleziska świadczą o tym, że Elbląg – zgodnie z doniesieniami historycznymi – swego czasu był jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w tej części Europy, utrzymującym kontakty m.in. ze Skandynawią, Włochami, Anglią czy Hiszpanią.
Ścieżka Kościelna
Jednym z unikalnych elementów Starego Miasta w Elblągu jest tzw. „Ścieżka Kościelna”. To wąska, brukowana alejka przecinająca kwartały miejskie, która dawniej służyła jako skrót dla duchowieństwa przemieszczającego się między różnymi obiektami sakralnymi. Dziś jest to jedno z ulubionych miejsc spacerów turystów, wyróżniające się świetnym klimatem.
Zamek krzyżacki
Stare Miasto w Elblągu jest nierozerwalnie związane z zamkiem krzyżackim, który został zbudowany na południe od obecnej ulicy Gimnazjalnej. Zamek został zniszczony 12 lutego 1454 roku, co symbolizowało zerwanie z zależnością Elbląga od protektoratu Zakonu Krzyżackiego. Po zniszczeniu zamku Elbląg nareszcie uwolnił swój potencjał i stał się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych i politycznych Prus Królewskich.
Katedra św. Mikołaja – serce elbląskiej starówki
Katedra św. Mikołaja to jeden z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych zabytków Elbląga, stanowiący centralny punkt Starego Miasta. Świątynia z XIII wieku przeszła liczne przebudowy i prace rekonstrukcyjne, szczególnie po zniszczeniach spowodowanych pożarem pod koniec XVIII wieku. Wnętrze katedry skrywa wiele cennych dzieł sztuki, takich jak późnogotyckie tryptyki czy gotyckie figury apostołów.
Stare Miasto w Elblągu to tylko jedno z miejsce, które warto odwiedzić podczas wizyty w tym mieście. Lista atrakcji jest znacznie dłuższa, dlatego przyjedź do Elbląga przy najbliższej okazji i poznaj turystyczną perełkę północnej Polski. Komfortowe warunki pobytu zapewnią Ci elbląskie apartamenty Piekarczyk, mieszczące się na Starówce bardzo blisko największych atrakcji Elbląga.
Dziennikarz Turystyka360.pl, pasjonat podróży ze szczególnym zamiłowaniem do odkrywania unikalnych, atrakcyjnych lokalizacji na terenie Polski.