Elbląg to jedno z najstarszych miast w Polsce, założone w 1237 roku (prawa miejskie nadane w 1246 roku). Naturalne jest zatem, że znajdziemy w nim mnóstwo wysokiej klasy zabytków, przyciągających nie tylko krajowych turystów. Elbląg jest popularnym celem wycieczek m.in. z Niemiec czy Skandynawii. I choć miasto budzi skojarzenia przede wszystkim z Kanałem Elbląskim, to warto wiedzieć, że ma dużo więcej do zaoferowania. Poznaj TOP 5 zabytków Elbląga, które warto zobaczyć przy okazji najbliższej wizyty.
Katedra pw. św. Mikołaja
Katedra pw. św. Mikołaja to jeden z najważniejszych i najbardziej imponujących zabytków Elbląga. Jej budowa rozpoczęła się w XIII wieku i trwała aż do XV wieku. Katedra została znacznie uszkodzona przez pożar spowodowany uderzeniem pioruna w 1777 roku, a później odbudowana. Wnętrze świątyni kryje wiele cennych zabytków sakralnych, w tym późnogotyckie tryptyki, gotyckie drewniane figury apostołów, brązową chrzcielnicę z 1387 roku czy gotycki relikwiarz Krzyża Świętego. Znajdziemy w niej także płyty nagrobne z połowy XIII wieku. To tzw. must see na trasie zwiedzania Elbląga i całego regionu Warmii.
Brama Targowa
Brama Targowa z 1309 roku jest jednym z najlepiej zachowanych elementów dawnych fortyfikacji miejskich Elbląga. Pierwotnie stanowiła główny punkt obronny miasta i była kluczowym elementem w systemie murów miejskich. Dziś Brama Targowa jest symbolem miasta i popularnym miejscem turystycznym, do którego zmierza każda wycieczka zorganizowana czy indywidualna. Tuż przy bramie znajduje się figura słynnego Piekarczyka, którego legendę przybliżamy w osobnym artykule na blogu.
Kościół podominikański NMP (Galeria El)
Kościół podominikański NMP, obecnie znany jako Galeria El, to jeden z najważniejszych zabytków Elbląga. Budowa świątyni rozpoczęła się w XIII wieku i trwała do XVI wieku. Kościół został częściowo zburzony w 1945 roku i zrekonstruowany w latach 60. XX wieku. Dziś obiekt sakralny pełni funkcję galerii sztuki.
Zamek krzyżacki
Zamek krzyżacki w Elblągu był jednym z najważniejszych tego typu obiektów w Prusach. Istniał do roku 1454, a jego początki sięgają 1237 roku. W latach 1251–1309 zamek pełnił funkcję najważniejszego ośrodka zakonu krzyżackiego w całych Prusach, służąc jako siedziba mistrza krajowego pruskiego oraz krajowej kapituły generalnej zakonu.
Do dzisiaj przetrwały tylko szczątki zamku. Zachowały się piwnice, XIV-wieczny browar, fragment murów i baszty. Na fundamentach zachodniego skrzydła zamku wzniesiono budynek z 1521 roku, który obecnie mieści Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Reliktem zamku wysokiego jest znajdująca się przed budynkiem muzeum kolumna.
Kamieniczki przy ul. Mostowej
Spacerując po Elblągu z pewnością zajdziesz na ulicę Mostową, która jest jednym z najbardziej malowniczych i fotogenicznych miejsc w mieście. Znajdują się przy niej zabytkowe, niezwykle urodziwe kamieniczki z różnych okresów, w tym gotyku, renesansu i manieryzmu. Szczególną uwagę warto zwrócić na kamienicę Josta von Kampen, która jest doskonałym przykładem renesansowej architektury mieszczańskiej.
Chcąc komfortowo zwiedzić Elbląg i poznać jego najważniejsze zabytki, zatrzymaj się w jednym z elbląskich Apartamentów Piekarczyk, które dzięki doskonałej lokalizacji zapewniają szybki i wygodny dostęp do głównych atrakcji miasta.
Dziennikarz Turystyka360, pasjonat podróży ze szczególnym zamiłowaniem do odkrywania unikalnych, atrakcyjnych lokalizacji na terenie Polski.