Poznaj historię Kanału Elbląskiego

Kraków ma Wawel, Warszawa Zamek Królewski, Gdańsk Bazylikę Mariacką, a Elbląg Kanał Elbląski. Jest to bez wątpienia największa atrakcja turystyczna miasta, która przyciąga do niego turystów z całej Polski – zwłaszcza w ostatnich latach, gdy ponownie zrobiło się głośno o Elblągu za sprawą słynnego przekopu Mierzei Wiślanej. Wiele osób nie zna natomiast historii Kanału Elbląskiego, która jest fascynująca i warta przytoczenia. Kilka faktów na temat tej niezwykłej konstrukcji znajdziesz w naszym artykule.

Początki Kanału Elbląskiego

Kanał Elbląski, znany także jako Kanał Oberlandzki, to unikatowe dzieło inżynieryjne w skali nie tylko Polski, ale też Europy czy nawet świata, uważane za jeden z cudów techniki. Ma ogromne znaczenie historyczne, będąc główną atrakcją turystyczną regionu.

Budowa kanału rozpoczęła się w 1844 roku i została ukończona 16 lat później, co miało miejsce za czasów Królestwa Prus. Głównym inżynierem projektu był Georg Jacob Steenke, który otrzymał zadanie budowy kanału łączącego Drwęcę z Zalewem Wiślanym. Miało to na celu usprawnienie żeglugi śródlądowej, w tym transportu towarów, głównie drewna i produktów rolnych, z głębi regionu do portu w Elblągu.

Na czym polega wyjątkowość tego obiektu?

Kanał Elbląski słynie z unikalnego systemu pochylni. Było i wciąż jest to rewolucyjne rozwiązanie, które umożliwia jednostkom pływającym pokonywanie różnic poziomów.

Pochylnie to rodzaj suchych doków, w których statki są umieszczane na specjalnych platformach (wózkach) i przemieszczane między kolejnymi odcinkami kanału po szynach za pomocą systemu lin i bloczków.

System ten był absolutną innowacją w XIX wieku i do dziś budzi podziw inżynierów. Dość napisać, że pochylnie pozwalają na pokonanie różnicy poziomów wody sięgającej łącznie 100 metrów na całej długości kanału.

To warto wiedzieć:

Kanał Elbląski ma długość około 82 kilometrów. W jego skład wchodzi pięć pochylni: Buczyniec, Całuny, Kąty, Oleśnica, i Jelenie.

Atrakcja turystyczna

Kanał Elbląski jest bardzo ważnym zabytkiem, który przyciąga w ten region Polski również wielu zagranicznych turystów, przede wszystkim z Niemiec i Skandynawii. W 2011 roku obiekt ten został wpisany na listę Pomników Historii, a w 2015 roku otrzymał status Pomnika Historii Polski.

Warto zaznaczyć, że Kanał Elbląski nadal pełni funkcje transportowe, natomiast przede wszystkim jest popularną atrakcją turystyczną, w ramach której można nawet odbyć rejs statkiem po kanale, pozwalający na własne oczy przekonać się o unikalności i skuteczności pruskiego systemu pochylni.

Zwiedzanie Kanału Elbląskiego, czyli świetny pomysł na weekend

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu masz jeszcze większą ochotę na zwiedzenie Kanału Elbląskiego, to nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Cię do Elbląga – miasta, które zaskakuje swoim turystycznym potencjałem, a wciąż nie jest aż tak oblegane jak chociażby Gdańsk, Olsztyn czy Malbork.

Weekend, a może dłuższy pobyt w Elblągu spędź w jednym z Apartamentów Piekarczyk, gwarantującym bardzo wysoki standard pobytu blisko największych atrakcji miasta.

Scroll to Top