Malbork to jedna z tych miejscowości, którą szczególnie upodobały sobie szkoły organizujące wycieczki klasowe. Powodem jest oczywiście tamtejszy zamek, nie byle jaki, bo będący największą ceglaną budowlą w Europie. Malbork zdecydowanie warto odwiedzić także na własną rękę, najlepiej z całą rodziną. W tym mieście można spędzić nawet kilka dni i ani przez moment nie narzekać na nudę, zwłaszcza będąc fanem historii przez wielkie H.
Jeśli do tej pory nie udało Ci się zwiedzić Malborka i słynnego zamku, to zachęcamy do nadrobienia zaległości. Inspiracją do tego może być nasz artykuł, w którym omawiamy najważniejsze atrakcje tego miasta leżącego na Pomorzu, bardzo blisko m.in. Gdańska, Bydgoszczy czy Elbląga.
Historia Malborka
Historia Malborka rozpoczyna się w 1274 roku i jest nierozerwalnie związana z Zakonem Krzyżackim. To on założył na tym terenie osadę, nazywając ją Marienburg, na cześć Marii, świętej patronki zakonu.
Zakon Krzyżacki, który pierwotnie został zaproszony do Rzeczpospolitej jako sojusznik w walce z pogańskimi Prusami, szybko przekształcił się w potęgę polityczną i militarną. Już w 1309 roku wielki mistrz Zakonu, Siegfried von Feuchtwangen, przeniósł siedzibę Wielkich Mistrzów z Wenecji do Malborka, czyniąc z niego jedno z najważniejszych centrów średniowiecznej Europy i twierdzę nie do zdobycia. Był to jednocześnie początek ogromnych problemów w relacjach Korony z Zakonem Krzyżackim, co, jak wiemy z historii, doprowadziło do wojny.
Zamek w Malborku
Zamek w Malborku to największa ceglana budowla w Europie, którą dziś zaliczamy do absolutnej czołówki najważniejszych zabytków znajdujących się na terytorium naszego kraju. Zamek przyciąga ogrom zwiedzających, będąc nie tylko atrakcją, ale też – pisząc kolokwialnie – jednym z głównych pracodawców w mieście, zapewniając mu stałe dochody.
Nie da się przejechać przez Malbork i nie zauważyć zamku. Uwierz, że na żywo ta budowla robi piorunujące wrażenie. Trudno jest ogarnąć rozumem, jak w XIII i XIV wieku, bez nowoczesnych maszyn i ciężkiego sprzętu, udało się postawić tak monumentalną budowlę. Krzyżacy „dali radę”, zostawiając po sobie wspaniały zabytek, który rokrocznie przyciąga do Malborka tysiące turystów z całej Europy.
Budowa zamku rozpoczęła się w 1274 roku i trwała ponad 230 lat. Początkowo zamek pełnił funkcję warowni, szybko stając się siedzibą Wielkich Mistrzów Zakonu oraz centrum administrowania całym państwem zakonnym.
Zamek składa się z trzech głównych części otoczonych dodatkowymi fortyfikacjami, które chroniły dostęp do kompleksu z każdej strony.
Te części to:
- Zamek Wysoki – najstarsza część kompleksu, która pierwotnie pełniła funkcję rezydencji Wielkiego Mistrza. W Zamku Wysokim znajdują się m.in. kaplica św. Anny oraz Wielki Refektarz, będący miejscem uroczystego spożywania posiłków.
- Zamek Średni – został rozbudowany w późniejszym okresie, obejmował pomieszczenia dla gości, refektarz dla braci rycerskich, kuchnie i magazyny. To w tej części zamku znajduje się Wielka Sala Rycerska oraz sala tronowa.
- Zamek Dolny – od początku pełnił funkcje gospodarcze i obronne, będąc czymś na kształt zamkowego zaplecza. Mieściły się tam mniejsze budynki mieszkalne i warsztaty.
Cały kompleks otoczony był systemem murów obronnych z basztami oraz fosą, która dodatkowo zabezpieczała zamek przed atakami. Tak rozbudowana konstrukcja sprawiła, że zamek od początku uchodził za niemożliwy do zdobycia przez wrogów.
Warto przy tym wspomnieć, że poza funkcją obronną, polityczną i religijną, zamek stanowił również centrum kulturalne państwa zakonnego, gromadząc liczne dzieła sztuki i relikwie.
Po sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego w 1525 roku zamek stopniowo tracił na znaczeniu. W czasie szwedzkich najazdów został poważnie uszkodzony i nie został już nigdy przywrócony do pierwotnego stanu. Prace konserwatorskie rozpoczęły się dopiero w XIX wieku.
W okresie międzywojennym i po II Wojnie Światowej zamek był intensywnie restaurowany, dzięki czemu stanowi nie tylko największą, ale też jedną z najlepiej zachowanych ceglanych budowli w Europie. Obecnie zarządza nim Muzeum Zamkowe w Malborku, a zamek stanowi ogromną – dosłownie i w przenośni – atrakcję turystyczną miasta.
To warto wiedzieć:
Zamek w Malborku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zwiedzanie zamku zajmuje wiele godzin, a poznanie jego głównych tajemnic wymaga poświęcenia na to co najmniej kilku dni. Na zamku organizowane są liczne wydarzenia kulturalne, w tym rekonstrukcja słynnego oblężenia Malborka przez wojska Jagiełły po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem.
Nie samym zamkiem Malbork przyciąga turystów
Oczywiście, że nikt nie przyjeżdża do Malborka z innego powodu niż po to, aby zwiedzić słynny zamek. Mimo to warto wspomnieć o szeregu innych atrakcji miasta, które mogą być bardzo interesujące zwłaszcza dla fanów historii. Oto one:
- Kościół św. Jana Chrzciciela – świątynia zbudowana w XIV wieku, jest wspaniałym przykładem gotyckiej architektury. Została odbudowana po wojnie. W jej wnętrzu można podziwiać średniowieczne freski i barokowe ołtarze.
- Muzeum Miasta Malborka – to bardzo interesujące muzeum prezentuje ekspozycje poświęcone historii miasta i regionu, oczywiście z naciskiem na okres panowania Zakonu Krzyżackiego.
- Park Kulturowy Miasta Malborka – to kompleks zieleni wraz z rekonstrukcjami średniowiecznych ogrodów, który stanowi popularne miejsce rekreacji tak wśród mieszkańców, jak i turystów.
- Kanał Nogat – malowniczy kanał biegnący w pobliżu zamku, stanowi popularne miejsce spacerów, gdzie można odpocząć na łonie natury po trudach wielogodzinnego zwiedzania zamku.
Odwiedź Malbork z całą rodziną!
Wycieczka do Malborka to gotowy pomysł na spędzenie intensywnego, ale też ogromnie satysfakcjonującego dnia czy weekendu. Zamek w Malborku jest tak imponującą budowlą i tak cennym zabytkiem, że aż szkoda byłoby go nigdy nie zobaczyć, a tym bardziej nie pokazać dzieciom.
Jeśli więc szukasz inspiracji na rodzinny wypad, to Malbork jest kierunkiem, który możemy Ci szczerze polecić. Na pewno nie będziesz żałować! Radzimy natomiast wybrać się tam w dniu powszednim, najlepiej wczesną jesienią czy wiosną, kiedy turystów jest nieco mniej, a zwiedzanie przebiega szybciej.
Do Malborka możesz się wybrać także np. na jednodniową wycieczkę z Elbląga. Robi tak wiele osób, które nie mogą znaleźć noclegu w rozsądnej cenie w samym Malborku. Elbląg to również miasto warte odwiedzenia, w którym znajdziesz – oczywiście znacznie mniejszy – zamek z czasów krzyżackich. Tę atrakcję opisaliśmy w osobnym artykule na naszej stronie.
Jeśli planujesz pobyt w Elblągu, np. z myślą o zwiedzeniu regionu Pomorza i Warmii, w tym Malborka, Gdańska, Kwidzyna czy Lidzbarka Warmińskiego, to już teraz zapraszamy do zarezerwowania jednego z Apartamentów w Elblągu. Spędzisz w nim komfortowy czas, mając łatwy dostęp do największych atrakcji miasta oraz wszystkich potrzebnych udogodnień.
Dziennikarz Turystyka360, pasjonat podróży ze szczególnym zamiłowaniem do odkrywania unikalnych, atrakcyjnych lokalizacji na terenie Polski.