Kwidzyn jest miastem położonym na Pomorzu, które z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Ta miejscowość nie może się oczywiście równać z Gdańskiem, Malborkiem czy Fromborkiem pod względem popularności, natomiast ma naprawdę wiele do zaoferowania. W Kwidzynie znajdziemy m.in. wysokiej klasy zabytki, które są pomnikami niezwykle burzliwej historii regionu Pomorza.
Jeśli więc szukasz pomysłów na wycieczki w bliskiej odległości np. od Elbląga, to Kwidzyn jest jedną z najlepszych propozycji. Zapraszamy na krótki przegląd najważniejszych atrakcji tego miasta.
Zamek Kapituły Pomezańskiej
Bez wątpienia najważniejszym zabytkiem Kwidzyna jest Zamek Kapituły Pomezańskiej z XIV wieku.
Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 28 października 1334 roku, kiedy to budowla była jeszcze nieukończona. Zamek składał się z kamienno-ceglanych murów obronnych, wież narożnych i dwukondygnacyjnego krużganka na dziedzińcu. Większość prac budowlanych zakończono do 1345 roku, kiedy to zamek zyskał pełną funkcjonalność.
Pod koniec XIV wieku zamek został połączony z katedrą i stał się siedzibą kapituły pomezańskiej, a także centrum religijnym i polityczno-administracyjnym regionu.
Po drugim pokoju toruńskim w 1466 roku Kwidzyn został przekazany Zakonowi Krzyżackiemu, co doprowadziło do konfliktów z Polską (tzw. Wojna Księży). W 1478 roku, po zdobyciu miasta przez wojska polskie, zamek został poważnie uszkodzony, a wieże narożne rozebrano w 1487 roku.
W XVI wieku, w wyniku działań wojennych, zamek biskupi został zniszczony, a zamek kapituły uszkodzony. Biskupi pomezańscy przeszli na protestantyzm, a pierwszy protestancki biskup, Paulus Speratus, przeprowadził remont zamku w latach 30. XVI wieku. Po jego śmierci zamek przeszedł pod zarząd urzędników księcia Albrechta Hohenzollerna i stał się budynkiem rządowym. W 1709 roku zatrzymał się tu car Rosji Piotr I.
W XIX wieku rozpoczęto prace rekonstrukcyjne, które ostatecznie zakończono w 1874 roku pod kierunkiem Gustava Reicherta. Odbudowano wieże narożne, zrekonstruowano sklepienia i uzupełniono detale architektoniczne.
Do 1935 roku zamek pełnił funkcję sądu i więzienia, a potem stał się siedzibą hitlerowskiej szkoły Hitlerjugend. Po II wojnie światowej wnętrza zamku zostały splądrowane. W 1949 roku zabytek przejęło Ministerstwo Kultury i Sztuki.
Obecnie w zamku mieści się Muzeum w Kwidzynie, które prezentuje bogatą historię regionu oraz samego zamku.
Konkatedra św. Jana Ewangelisty
Konkatedra św. Jana Ewangelisty, przylegająca do zamku, to kolejny cenny zabytek Kwidzyna. Ta gotycka świątynia, zbudowana w XIV wieku, jest wspaniałym przykładem monumentalnej architektury sakralnej.
Wnętrze katedry zdobią witraże, gotyckie ołtarze oraz freski. Warto zwrócić uwagę na barokową ambonę oraz imponujące organy, nadal używane podczas koncertów muzyki sakralnej oraz nabożeństw.
Świątynia została wybudowana cegły i jest to kościół orientowany, co oznacza, że ołtarz główny jest skierowany na wschód. Składa się z kilku charakterystycznych elementów, w tym dwukondygnacyjnego chóru z lat 1335-1340, wydłużonego, pięcioprzęsłowego korpusu w formie pseudobazyliki (nawa główna jest wyższa od naw bocznych, ale nie posiada własnych okien) i prezbiterium z nawą główną pokrytych sklepieniem gwiaździstym z żebrem przewodnim.
W katedrze w Kwidzynie spoczywają liczne znakomite postaci historyczne, w tym biskupi pomezańscy oraz wielcy mistrzowie krzyżaccy: Werner von Orseln (zm. 1330), Ludolf König (zm. 1348) i Heinrich von Plauen. Ponadto pochowano tu błogosławioną Dorotę z Mątowów (zm. 1394), jej spowiednika i wybitnego teologa Jana z Kwidzyna, a także Ottona Friedricha von Groeben, pierwszego pruskiego eksploratora Afryki.
Odnowiona krypta wielkich mistrzów została udostępniona dla zwiedzających 31 lipca 2010 roku. W trakcie prac archeologicznych odkryto komory grobowe, które nie zostały ponownie pokryte kamienną posadzką. Zamiast tego, pokryto je taflami hartowanego szkła. Pod szkłem, w miejscach pochówku wielkich mistrzów, umieszczono manekiny ubrane w ich szaty i płaszcze, a obok nich znajdują się relikwiarze ze szczątkami oraz zbiorowa skrzynka z prochami 4 lub 5 biskupów pomezańskich.
Jest to miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym, nie tylko w skali naszego kraju, które zdecydowanie warto odwiedzić przy okazji wycieczki do Kwidzyna.
Muzeum Zamkowe w Kwidzynie
Muzeum Zamkowe, jak sama nazwa wskazuje, mieści się w zamku Kapituły Pomezańskiej i oferuje bogatą kolekcję eksponatów związanych z historią miasta i całego regionu. W muzeum odbywają się zarówno wystawy stałe, jak i czasowe. Znajdziemy w nim m.in. zabytki związane z zakonem krzyżackim, kolekcje numizmatyczne oraz dzieła sztuki.
Muzeum prowadzi także liczne warsztaty i lekcje muzealne, które są doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat historii Kwidzyna i okolic. To może zachęcić do odwiedzenia tego miejsca dzieci.
Park Miejski w Kwidzynie
Park Miejski idealnie nadaje się na relaks i odpoczynek po trudach wcześniejszego zwiedzania zabytków Kwidzyna. Jest to piękne miejsce, znajdujące się w samym sercu miasta, oferujące liczne ścieżki spacerowe oraz piękne aleje. Będąc w Kwidzynie warto zajrzeć do Parku Miejskiego i np. urządzić sobie w nim piknik na łonie natury.
Spichlerz Miejski
Spichlerz Miejski to kolejny z ważnych zabytków Kwidzyna, który został zbudowany w XVII wieku i pierwotnie służył jako magazyn zbożowy. Dziś mieści się w nim Centrum Kultury i Sztuki.
Spichlerz Miejski organizuje liczne wystawy, koncerty oraz warsztaty artystyczne. To miejsce, gdzie historia spotyka się ze współczesną kulturą.
Budynek zachował wiele oryginalnych elementów architektonicznych, co czyni go interesującym przykładem architektury przemysłowej.
Dolina Kwidzyńska
Czas trochę odpocząć od zabytków i wybrać się bardzo blisko przyrody. Zabieramy Cię zatem do Doliny Kwidzyńskiej, czyli wyjątkowego obszaru oferującego doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.
W Dolinie Kwidzyńskiej znajduje się wiele szlaków turystycznych, dlatego jeśli lubisz aktywne spędzanie czasu, najlepiej z całą rodziną, to wizyta w tym miejscu na pewno przypadnie Ci do gustu.
Warto wspomnieć o tym, że Dolina Kwidzyńska jest znanym i cenionym przez ornitologów punktem obserwacji ptaków. Można tu spotkać wiele rzadkich gatunków, co czyni to miejsce rajem dla miłośników ornitologii.
Jak dojechać do Kwidzyna?
Kwidzyn jest dobrze skomunikowany z innymi miastami w Polsce i regionie. Można tu dotrzeć zarówno samochodem, jak i pociągiem czy autobusem. Kwidzyn może być docelowym miejscem podróży, choć większość osób odwiedza go w ramach jednodniowej wycieczki, na przykład dojeżdżając do miasta z Elbląga czy Gdańska.
Jeśli zatem szukasz inspiracji wycieczkowych, a planujesz w najbliższym czasie wybrać się do Elbląga czy to w celach turystycznych czy zawodowych, to z pełnym przekonaniem polecamy wizytę w Kwidzynie, do którego z Elbląga dojdziesz własnym samochodem w ciągu nieco ponad godziny (kierunek na Grudziądz).
W Elblągu z kolei zatrzymaj się w jednym z komfortowych i w pełni wyposażonych elbląskich Apartamentów Piekarczyk, zyskując doskonałą bazę wypadową do zwiedzania całego regionu.
Dziennikarz Turystyka360, pasjonat podróży ze szczególnym zamiłowaniem do odkrywania unikalnych, atrakcyjnych lokalizacji na terenie Polski.