Gdynia – zaskoczy Cię wyborem atrakcji!

Gdynia to przykład miasta, które bardzo konsekwentnie i z sukcesami rozwija swoją markę turystyczną. Jeszcze 20-30 lat temu Gdynia kojarzyła się wyłącznie z portem i była traktowana jako sypialnia Trójmiasta, z kretesem przegrywając rywalizację o turystów z Sopotem i Gdańskiem. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Gdynia jest modna. Gdynia jest w czubie rankingów najlepszych miejsc do życia w Polsce. Gdynia inspiruje. W Gdyni chce się bywać.

Jeśli tak się złożyło, że jeszcze nigdy nie było Ci po drodze do Gdyni, to tym razem koniecznie wpisz to miasto na swoją listę miejsc do zobaczenia. Zwłaszcza, że Gdynia naprawdę ma sporo do zaaferowania, będąc jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych, turystycznych i kulturalnych całego regionu. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.

Historia Gdyni

Dla wielu osób, zwłaszcza pobieżnie znających historię Polski, może to być dość zaskakująca informacja. Gdynia jest bardzo młodym miastem, które zostało założone już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 128 latach zaborów. Decyzja o budowie portu w Gdyni i tym samym miasta zapadła w 1920 roku.

Był to gigantyczny, jak na ówczesne możliwości infrastrukturalne i technologiczne, projekt. Zwłaszcza, że porwał się na niego kraj zrujnowany gospodarczo przez zaborców, dopiero odbudowujący swoją państwowość.

Decyzja o budowie portu w Gdyni miała podłoże zarówno polityczne, jak i strategiczne oraz przede wszystkim gospodarcze. Chodziło o stworzenie alternatywy dla portu w Gdańsku, który jeszcze do roku 1920 pozostawał w niemieckich rękach. Polska od 1918 roku nie miała zatem własnego portu morskiego. Gdynia miała to zmienić.

Wybranie tej lokalizacji wynikało z faktu, iż przed 1920 rokiem tereny dzisiejszej Gdyni były praktycznie niezamieszkane, co bardzo upraszczało proces budowlany, ograniczając również koszty związane z wysiedlaniem ludności.

Prace budowlane rozpoczęły się w 1921 roku. Projekt był bardzo ambitny i obejmował nie tylko budowę portu, ale również nowoczesnego miasta, które miałoby zapewnić odpowiednią infrastrukturę dla pracowników portowych i ich rodzin. Do dziś budowa Gdyni budzi podziw i jest uznawana za największe osiągnięcie II Rzeczpospolitej.

Gdynia otrzymała prawa miejskie w 1926 roku i momentalnie zaczęła się rozwijać, przyciągając nowych mieszkańców gwarancją pracy. Sam port w Gdyni w ciągu zaledwie kilku lat stał się ważnym europejskim punktem handlowym.

W latach 30. XX wieku Gdynia była już na wskroś nowoczesnym miastem, wyposażonym w pełną znaną ówcześnie infrastrukturę, oferując mieszkańcom dostęp do szkół, szpitali, komunikacji publicznej i dobrych dróg.  

Dynamiczny rozwój miasta przerwał wybuch II Wojny Światowej. Gdynia została zajęta przez Niemców, którzy wysiedlili wielu mieszkańców. W wyniku działań wojennych zniszczona lub poważnie uszkodzona została miejska infrastruktura.

Po wojnie Gdynia zaczęła się szybko odbudowywać, stając się kluczowym ośrodkiem przemysłowym i handlowym Polskiej Republiki Ludowej. Rozwój i sukcesy Gdyni często wykorzystywano w materiałach propagandowych, które miały ukazywać słuszność myśli socjalistycznej.

Współczesna Gdynia jest nowoczesnym, wciąż dynamicznie rozwijającym się miastem, które stanowi ważny ośrodek kultury, nauki i biznesu. Miasto przyciąga wielu nowych mieszkańców, którzy przeprowadzają się do niego nie tylko z Gdańska czy Sopotu, ale też znacznie odleglejszych zakątków Polski, doceniając wysoką jakość życia, dobry poziom zarobków oraz świetną organizację miasta, co jest zasługą jego projektantów.

Co ważne, Gdynia z roku na rok umacnia swój status atrakcyjnej destynacji turystycznej. Nie brakuje osób, które postanawiają spędzić w Gdyni urlop z rodziną, preferując ją zamiast zatłoczonego i głośnego Sopotu. Miasto jest również popularnym kierunkiem jednodniowych i weekendowych wycieczek.

Najważniejsze atrakcje Gdyni

W Gdyni naprawdę trudno się nudzić. Miasto ma wiele do zaoferowania, a coś dla siebie znajdą i fani plażowania, i spacerów, i zwiedzania, a także historii. Poniżej omawiamy tylko te najważniejsze atrakcje Gdyni.

Skwer Kościuszki

Skwer jest sercem i najważniejszym punktem spotkań w Gdyni. Położony w centrum miasta, stanowi ważny węzeł komunikacyjny i zawsze znajduje się na szczycie listy miejsc do odwiedzenia w Gdyni.

ORP Błyskawica

Nieopodal Skweru Kościuszki zacumowany jest polski niszczyciel ORP Błyskawica, czyli okręt-muzeum, który jest dostępny do zwiedzania przez turystów i stanowi jedną z największych atrakcji miasta.

Dar Pomorza

Dar Pomorza to zabytkowy żaglowiec, który obecnie także pełni funkcję muzeum i jest dostępny do zwiedzania. Robi ogromne wrażenie, dlatego będąc w Gdyni nie wypada nie zobaczyć go z bliska.

Muzeum Emigracji

Bardzo interesujące pod względem tematycznym muzeum, które znajduje się w starym budynku Dworca Morskiego. Wystawa opowiada historię milionów Polaków, którzy wyemigrowali za granicę w poszukiwaniu lepszego życia lub po prostu uciekając przed szykanami, wojną, nieludzkim systemem. Zdecydowanie warto!

Akwarium Gdyńskie

Jedna z największych współczesnych atrakcji Gdyni, dla której wiele osób specjalnie przyjeżdża do tego miasta nawet z południa Polski. Akwarium oferuje możliwość poznania fauny i flory Bałtyku, a także innych światowych ekosystemów morskich. To rewelacyjne przeżycie, dlatego radzimy nie żałować pieniędzy na bilety.

Klif Orłowski

To jeden z symboli miasta i bardzo często umieszczany widok na pocztówkach czy zdjęciach promocyjnych Gdyni. Klif Orłowski oferuje zachwycającą panoramę morza oraz stwarza wymarzone warunki do spacerów blisko natury. Warto się tam wybrać zwłaszcza poza ścisłym sezonem turystycznym.  

Plaża w Gdyni

Rozciąga się na długość kilku kilometrów i jest doskonałym miejscem do wypoczynku, nie tylko latem. W odróżnieniu od plaży w Sopocie nie jest przesadnie zatłoczona. Można na niej znaleźć ciszę, spokój, bliskość natury.

Dodajmy, że Gdynia jest jednym z centrów polskiej kultury. To w tym mieście odbywa się słynny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, podczas którego twórcy są nagradzani „Orłami”. W Gdyni działa również znakomity Teatr Muzyczny, a co roku setki tysięcy gości przyciąga Open’er Festival, czyli jeden z najważniejszych festiwali muzycznych w Europie, na którym grały takie gwiazdy jak Pearl Jam, Foo Fighters czy Radiohead.

Jak dojechać do Gdyni?

Gdynia jest świetnie skomunikowana z praktycznie całym krajem. Z południa można do niej dojechać autostradą A1 i dalej drogą ekspresową S6. Miasto posiada również dobrze rozwiniętą sieć kolejową, która umożliwia szybki dojazd z i do innych miast Trójmiasta.

Do Gdyni bardzo łatwo i szybko dojedziesz też z Elbląga, dlatego jeśli planujesz wizytę w tym mieście np. na przedłużony weekend, to koniecznie rozważ wycieczkę właśnie do Gdyni.

W samym Elblągu zatrzymaj się w jednym z Apartamentów Piekarczyk, gwarantując sobie bardzo wysoki komfort pobytu, blisko najważniejszych atrakcji miasta.

Scroll to Top