Elbląg to miasto położne w północnej Polsce, nad rzeką Elbląg, które przeciętnemu Polakowi kojarzy się co najwyżej z Kanałem Elbląskim. Rzeczywiście, miasto przez lata nie dorobiło się renomy atrakcyjnej destynacji turystycznej, co jednak powoli się zmienia. Jeśli szukasz nieoczywistych kierunków wycieczek po Polsce, chcesz spędzić fajny weekend w interesującym miejscu, pełnym wysokiej klasy zabytków, ale też rozrywek i atrakcji dla całej rodziny, to szczerze polecamy Ci wizytę w Elblągu.
W tym artykule przybliżamy najważniejsze atrakcje Elbląga oraz podpowiadamy, komu szczególnie można rekomendować wycieczkę do tego miasta. Zapraszamy do lektury.
Stare Miasto Elbląga
Z reguły odwiedzając historyczne miasta pierwsze kroki kierujemy na starówkę. Ten plan sprawdzi się również podczas wizyty w Elblągu. Stare Miasto jest jednym z głównych punktów na mapie Elbląga.
Trzeba wiedzieć, że historyczna zabudowa została niemal całkowicie zniszczona podczas II Wojny Światowej, jednak dzięki staraniom władz i konserwatorów zabytków, miasto odzyskało swój dawny blask. Spacerując uliczkami Starego Miasta, można podziwiać pięknie odrestaurowane kamienice, które teraz pełnią funkcje mieszkalne, handlowe oraz usługowe.
Spacerując po Starym Mieście warto również zajrzeć do zamku krzyżackiego, o którym więcej przeczytasz w osobnym artykule na naszej stronie.
Muzeum Archeologiczno-Historyczne
Jedną z głównych atrakcji Elbląga jest Muzeum Archeologiczno-Historyczne, do którego warto zajrzeć przy okazji spaceru po Starym Mieście. Muzeum gromadzi artefakty związane z historią miasta i regionu.
Znajdziemy tutaj różnorodne wystawy czasowe, które przybliżają przeszłość regionu. To bardzo interesujące doświadczenie, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Polecamy!
Kanał Elbląski
Przechodzimy do najsilniejszego magnesu, jaki przyciąga do Elbląga turystów z całej Polski, a nawet z innych krajów. Mowa oczywiście o Kanale Elbląskim, który jest jednym z cudów techniki i inżynierii, a przy tym światowej klasy zabytkiem.
Unikalność kanału wynika z zastosowanego systemu pochylni, który pozwala statkom „płynąć po trawie” (statki pokonują różnice poziomów bez użycia śluz). Można tego doświadczyć podczas rejsu Kanałem Elbląskim, który jest nie tylko wspaniałą przygodą, ale też żywą lekcją historii i podstaw inżynierii.
Kanał Elbląski, znany również jako Kanał Ostródzko-Elbląski, jest jednym z najbardziej niezwykłych osiągnięć inżynieryjnych w historii żeglugi. Zaprojektowany przez Georga Jacoba Steenke, został ukończony w 1860 roku. O klasie tego zabytku świadczy fakt, iż kanał jest wpisany na listę Pomników Historii Polski, a także jest nominowany do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kanał Elbląski został zaprojektowany w celu połączenia rzeki Drwęcy i Zalewu Wiślanego, co miało kluczowe znaczenie dla lokalnej gospodarki, umożliwiając transport drewna, wapna i innych towarów między Ostródą a Elblągiem. Budowa kanału trwała 16 lat – od 1844 do 1860 roku.
Kanał Elbląski ma długość około 80 kilometrów, z czego aż 36 kilometrów stanowią sztucznie wybudowane kanały. Resztę trasy tworzą naturalne cieki wodne.
Wspomniane pochylnie działają na zasadzie suwnic kolejowych, na których statki są osadzane na specjalnych platformach (tzw. wózkach). Wózki te są następnie wciągane na szynach pod górę, co pozwala przetransportować jednostki z jednego poziomu wody na inny. Kanał Elbląski posiada pięć takich pochylni: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny. Największa różnica wysokości, którą pokonuje jedna z pochylni, wynosi aż około 20 metrów!
Kanał Elbląski sam w sobie jest wystarczającym powodem, dla którego warto odwiedzić Elbląg, najlepiej z dziećmi, które będą zafascynowane historią i zasadą działania tego obiektu. Jednak na tym lista atrakcji miasta się oczywiście nie kończy.
Brama Targowa
Brama Targowa z XIV wieku to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych fragmentów murów obronnych miasta. Obecnie w bramie mieści się galeria sztuki, w której można podziwiać prace lokalnych artystów. Nawet jeśli nie przepadasz za sztuką, to i tak warto wybrać się do tego miejsca, ponieważ z bramy rozpościera się przepiękny widok na miasto. Jest to również znakomity punkt do robienia zdjęć.
Park Dolinka
Tym, którzy cenią sobie bliski kontakt z naturą, polecamy wizytę w Parku Dolinka. Jest to miejsce, które wyjątkowo sprzyja odpoczynkowi na łonie natury, co może być bardzo fajnym pomysłem na regenerację po całodziennym zwiedzaniu Elbląga.
Park Dolinka to m.in. piękny starodrzew i malownicze stawy. Znakomicie sprawdzi się na rodzinny piknik, spacer czy jogging. To zielona enklawa, z której chętnie korzystają zarówno mieszkańcy Elbląga, jak i turyści.
Festiwale i inne wydarzenia kulturalne
Elbląg jest miejscem spotkań, konsekwentnie budującym wizerunek miasta kultury, przyjaznego organizatorom różnego rodzaju wydarzeń. W mieście regularnie odbywają się festiwale i inne imprezy kulturalne, w tym festiwale muzyczne, teatralne oraz kulinarne.
Gastronomia
Podróżowanie to również odkrywanie lokalnych smaków, a regionalna kuchnia warmińska z pewnością nie zawiedzie miłośników dobrego jedzenia.
W Elblągu działa wiele godnych polecenia restauracji, w tym dostępnych na przeciętną kieszeń, które serwują zarówno dania regionalne, jak i szeroki wybór dań kuchni międzynarodowej. Szczególnie polecamy spróbować pierogów z kaszą gryczaną i boczkiem, farszynków (czyli kotletów ziemniaczanych) oraz ślimaków nadziewanych masłem ziołowym.
Zakwaterowanie
Elbląg oferuje szeroki wybór miejsc noclegowych, od komfortowych hoteli, przez kameralne pensjonaty, aż po coraz popularniejsze prywatne apartamenty. Wybierając miejsce dla siebie zwróć uwagę na to, aby znajdowało się możliwie najbliżej głównych atrakcji miasta.
Atrakcje w okolicy
Nie zapominajmy, że Elbląg znajduje się bardzo blisko morza, dlatego podczas przedłużonego weekendu w tym mieście warto znaleźć czas na wypad np. do Krynicy Morskiej. W bezpośrednim regionie Elbląga znajdziemy również szereg innych atrakcji, by wymienić tylko monumentalny Gdańsk, przepiękny Kwidzyn, Frombork czy Lidzbark Warmiński.
Komu szczególnie polecamy wizytę w Elblągu?
Elbląg to miasto, które łączy w sobie walory historyczne, architektoniczne, przyrodnicze oraz kulturalne. Znajdziemy tutaj wszystko, co tylko jest potrzebne do spędzenia udanego weekendu czy to we dwoje, czy z całą rodziną.
Elbląg z pewnością zachwyci:
- Miłośników historii i dawnej architektury;
- Fanów inżynierii i techniki, którzy chcą na własne oczy zobaczyć Kanał Elbląski z jego przełomowym systemem pochylni;
- Osoby lubiące aktywny wypoczynek;
- Rodziny z dziećmi;
- Szukających mniej zatłoczonych, wciąż nieodkrytych przez masową turystykę miejsc na szlaku zwiedzania Polski.
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nie masz już wątpliwości, że chcesz odwiedzić Elbląg przy pierwszej nadarzającej się okazji, to skorzystaj z gościny w Apartamentach Piekarczyk. Wynajmij jeden z naszych luksusowych, w pełni wyposażonych apartamentów w Elblągu, zlokalizowanych bardzo blisko największych atrakcji miasta.
Dziennikarz Turystyka360.pl, pasjonat podróży ze szczególnym zamiłowaniem do odkrywania unikalnych, atrakcyjnych lokalizacji na terenie Polski.