Tym artykułem rozpoczynamy cykl wpisów, w których będziemy prezentować perełki elbląskiej Starówki. Wiele osób odwiedzających Elbląg np. w celach biznesowych, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak głęboko sięgają historyczne korzenie miasta. W poszukiwaniu śladów zacnej przeszłości Elbląga warto wybrać się właśnie na Starówkę i zobaczyć architektoniczne perełki miasta. Na początek zapraszamy pod Bramę Targową, jedną z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych budowli Elbląga.
Jak ją znaleźć?
Brama Targowa jest zlokalizowana na obrzeżach Starego Miasta (historycznie znanego pod nazwą Elbing), przy ulicy Stary Rynek. Stanowi pozostałość po średniowiecznych murach obronnych miasta. Dawniej brama pełniła funkcję strategiczną, dziś natomiast jest atrakcją turystyczną, od której wiele osób rozpoczyna zwiedzanie elbląskiej Starówki.
Historia Bramy Targowej
Brama Targowa została wybudowana w 1319 roku jako jedna z dziewięciu bram miejskich i odgrywała kluczową rolę w systemie obronnym Elbląga. Jej zadaniem było zabezpieczenie miasta od strony przedmieścia stoczniowego.
W latach 1420–1430 brama została podwyższona do obecnej wysokości 26 metrów, zyskując łącznie siedem kondygnacji, a także dwubasztowe przedbramie, które przetrwało do 1775 roku. W tym samym roku na dachu bramy pojawił się hełm w stylu barokowym oraz taras widokowy. Na elewacji południowej i północnej zamontowano natomiast zegary.
Brama Targowa została całkowicie zniszczona w czasie II Wojny Światowej, co ciekawe dopiero pod jej koniec, w styczniu 1945 roku. Po wojnie odbudowa bramy stała się jednym z priorytetów władz miasta. Pomimo ogromnych trudności ekonomicznych, udało się przywrócić budowli jej średniowieczny wygląd.
W 2000 roku na Bramie Targowej pojawił się zegar podarowany Elblągowi przez Senat Hamburga. Z kolei w 2006 roku budowla przeszła gruntowną renowację, z odnowieniem elewacji i pełnym przystosowaniem wnętrza do zwiedzania przez turystów.
Architektura
Brama Targowa została zaprojektowana w stylu gotyckim, powstała na planie prostokąta o wymiarach 10,34 m x 9,26 m. Dolna część budowli mierzy 13 metrów wysokości, natomiast całość – 26 metrów.
Od północnej strony znajduje się ostrołukowy przejazd, nad którym umieszczono herb Elbląga. Pierwotnie przejazd zamykano bramą zewnętrzną, zwaną Bramą Trzech Wykuszy, a także opuszczaną na noc broną.
Na południowej elewacji bramy znajduje się nisza o wysokości czterech kondygnacji, z trzema parami wąskich łukowatych okien oraz oknem rozetowym na szczycie. Pomiędzy oknami najwyższej kondygnacji znajduje się zegar z czarną tarczą i złoconym cyferblatem. Wieżę wieńczy czterospadowy dach z lukarnami.
Atrakcja turystyczna
Współcześnie Brama Targowa przyciąga tłumy turystów, którzy traktują ją nie tylko jako atrakcję samą w sobie, ale także punkt orientacyjny – w końcu trudno byłoby przeoczyć tę charakterystyczną budowlę. W Bramie Targowej mieści się także punkt informacji turystycznej.
Po wschodniej stronie bramy znajduje się kolejna atrakcja elbląskiej Starówki, czyli pomnik Piekarczyka – piekarza, który, jak głosi legenda, w 1521 roku uratował miasto przed wojskami krzyżackimi. Z całą legendą możesz się zapoznać w osobnym artykule na naszym blogu.
Bramę Targową i inne zabytki Elbląga wygodnie zwiedzisz zatrzymując się w Apartamentach Piekarczyk, położonych zaledwie 3 minuty spacerem od elbląskiej Starówki. Już teraz zarezerwuj pobyt w apartamencie w Elblągu – w dogodnym terminie bezpośrednio na naszej stronie internetowej.
Dziennikarz Turystyka360.pl, pasjonat podróży ze szczególnym zamiłowaniem do odkrywania unikalnych, atrakcyjnych lokalizacji na terenie Polski.